עקרונות חשובים בטיפולי זוגיות ומערכות יחסים

הרעיונות הבאים יכולים לעזור בזיהוי מוקדי עניין במהלך הטיפול הזוגי ו\או לעורר דיונים ביניכם לבין שותפכם בין המפגשים. אם תעברו מדי פעם על רשימה זו, תגלו שמחשבותיכם על הדברים שכאן והאסוציאציות שאיתם ישתנו עם הזמן. אנו ממליצים לעבור על רשימה זו לעיתים תכופות, כיוון שזה יעזור לכם לשמור על מיקוד במהלך תהליך הטיפול.

עקרונות חשובים בטיפולי זוגיות

הגישה היא המפתח

בכל הקשור לשיפור היחסים, הגישה שלכם כלפי שינוי חשובה יותר מכל פעולה שתעשו. הזיהוי של מה לעשות וכיצד הוא בדרך כלל קל. הקושי טמון בשאלה מדוע אינכם עושים זאת.

חשיבה שונה על בעיה היא לעיתים יותר יעילה מפשוט לנסות ולהחליט על דרך פעולה. שותפכם הינו דיי מוגבל ביכולת התגובה שלו\שלה אליכם. אתם עצמכם דיי מוגבלים ביכולת התגובה שלכם כלפי שותפיכם.

קבלת עובדה זו הינה צעד גדול לכיוון בגרות.

קיימת האפשרות המובהקת שיש לכם הנחות שגויות לגבי המניעים של שותפיכם ולהם ישנן הנחות שגויות על שלכם. הבעיה היא בכך שרוב הפעמים, אנו לא רוצים להבין שהנחות אלו עשויות להיות שגויות.

התמקדו בשינוי עצמי במקום בשינוי שותפכם

טיפול זוגיות עובד טוב יותר כשאתם מציבים יותר מטרות לעצמיכם מאשר לשותפכם.

בעיות נגרמות כאשר המציאות שלנו מנותקת נחרצות מהציפיות שלנו, התקוות, הרצונות והדאגות שלנו. זהו טבע האדם לנסות לשנות את השותף במקום לתאם ציפיות. זהו ההיבט שמשאיר את הפסיכולוגים בעסקים.

החלק הקשה ביותר בטיפולי זוגיות הוא לקבל את זה שתצטרכו לשפר את האופן בו אתם מגיבים לבעיות (איך אתם ניגשים אליהן באופן מחשבתי, איך אתם מרגישים איתן או מה אתם עושים לגביהן). מעט מאוד אנשים רוצים להתמקד בשיפור תגובתם. זה מאוד נפוץ לפתח תיק הגנתי חזק שמסביר מדוע אחרים צריכים להשתפר.

אתם לא יכולים לשנות את שותפכם והם לא יכולים לשנות אתכם. תוכלו להשפיע זה על זה, אך אין זה אומר שתוכלו לשנות זה את זה. להפוך לשותף טוב יותר ויעיל יותר היא הדרך לשפר את היחסים.

קל להיות מתחשבים ואוהבים כלפי שותפכם כאשר השמש זורחת, הנופים מרהיבים ונושבת בריזה עדינה. אך כאשר ישנו קור מקפיא עצמות, ואתם רעבים ועייפים, ושותפכם מיילל ומייבב על איך שהכנסתם אותם לבלגן הזה מלכתחילה – זהו המבחן האמתי בוהמנהיגות והאופי שלכם נבחנים. תוכלו להצטרף להאשמות, או להפוך למי שאתם שואפים להפוך.

שום דבר אינו בלתי-אפשרי עבור האדם שאינו חייב לעשות זאת.

פחד מסמן לכם שאתם לא מוכנים. אם תסתכלו על פחד בצורה זו, הוא יהפוך להיות סימן להתכוננות טובה יותר.

תוכלו ללמוד הרבה על עצמכם בכך שתבינו מה מעצבן אתכם ואיך להתגבר על כך.

ככל שתאמינו יותר שזה השותף שצריך להשתנות, כך תגלו פחות יוזמה לשיני הדפוסים ביניכם.

היבטי זן של טיפולי זוגיות (כמה סתירות)

כל המטרות העיקריות נושאות סתירות מובנות, כמו למשל, להיפתח או לשמור על השקט.

כל התפתחות משמעותית באה מאי-הסכמות, אי-סיפוק מהמצב הקיים, ורצון לשיפור המצב הקיים. באופן פרדוקסלי, קבלת העובדה שקונפליקט יוצר התפתחות ולמידה בשליטה על אי-הסכמות בלתי-נמנעות היא המפתח ליחסים בעלי הרמוניה טובה יותר.

זה לא מה שאתם אומרים, אלא מה שהם שומעים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *